9 míst, která musíte navštívit v Taipei a okolí

9 míst, která musíte navštívit v Taipei a okolí

Když prý španělští mořeplavci poprvé připluli k břehům Taiwanu, prohlásili v údivu: „Ilha Formosa“, což v překladu znamená nádherný ostrov. Dnes sem pravděpodobně přiletíte, ale tenhle ostrůvek vás nejspíš uhrane stejně jako kdysi ony námořníky. Neonově pulzující velkoměsta a zpoza mrakodrapy vykukující 3000 tisícové hory, které rostou přímo z oceánu. Zapomeňte na Hawaii a zkuste raději Taiwan, poděkuje vám i vaše peněženka. Ceny tu jsou totiž průměrně o něco nižší než v Česku.

Jaká místa navštívit v Taipei?

Mnoho batůžkářů Taiwan ve své cestě po jihovýchodní Asii vynechá anebo si na něj vyhradí jen pár dní. Na první pohled se není čemu divit, protože je oproti Thajsku či Filipínám drahý. Ceny jsou ale stále příznivější než v Čechách. Dosyta se najíte i za cenu okolo 50 korun. Vřele doporučuji bufety „all you can eat“. Jsou na každém rohu, vegetariánské i masožroutské. Většinou se platí podle váhy, ale občas narazíte i na místa, kde účtují za každou položku. Je tedy lepší si nejprve zkontrolovat, zdali mají u pokladny váhu a podle toho pak nakládat na talíř.

Kdy na Taiwan vyrazit?

Taiwan leží ve dvou podnebných pásech. Rozdíl možná poznáte, když pojedete ze severu na jih přes obratník raka a to především v zimních měsících, kdy v hlavním městě Taipei na severu je okolo 10 stupňů, zatímco dole na jihu mají přes 20. Obecně se doporučuje vyvarovat se létu, kdy je zde opravdu dost vedru. Já mám ale nejhorší zkušenost se zimou, kdy teplota klesala k bodu mrazu a spousta Taiwanců vůbec poprvé viděla sníh. A pak, že se planeta otepluje.

V Taipei je pořád, co dělat

Na letišti Taoyuan naskočte na metro nebo autobus a zamiřte si to do centra. Ubytování v Taipei je dostatek, takže ho klidně rezervujte až po cestě. Pokud máte ale rádi trochu větší dobrodružství a rádi na cestách poznáváte místní lidi, tak doporučuji couchsurfing. Každý, kdo Taiwan už navštívil, tak vám potvrdí, že tam žijí pravděpodobně nejmilejší lidi na planetě a u couchsurferů to platí dvojnásob. O mých zkušenostech si můžete přečíst v tomhle článku.

Pokud v Taipei plánujete strávit delší čas, určitě si pořiďte kartu na MHD. Najdete ji v sámošce na každém rohu a ve výsledku díky ní možná ušetříte. Jako způsob dopravy doporučuji MRT (naše metro), protože funguje stejně jako u nás, na rozdíl od autobusů, kde může být občas těžké vystoupit na správné stanici.

1. Chiang Kai-shek Memorial Hall

Jedna z nejmonumentálnějších staveb na Taiwanu byla vybudována na počest asi nejvýznamnější postavy poměrně krátkých dějin Čínské republiky (oficiální název Taiwanu). O její vznik se sám zasadil, když sem po druhé světové válce uprchl. Vládl jí pak až do své smrti, často despoticky, ale zároveň zem připravil na prudký hospodářský rozvoj.

2. horké prameny v údolí Beitó

Taiwan býval dlouhé roky Japonskou kolonií a Japonci milují koupání se v horkých pramenech. Onseny, jak takovým místům říkají, tedy budovali i na Taiwanu. Přímo v Taipei, dostanete se tam metrem, leží údolí Beitó. Po cestě od metra se určitě nezapomeňte zastavit v muzeu zasvěcenému původním obyvatelům ostrova. Kousek za ním najdete místní knihovnu, která byla zdejší první „zelenou“ stavbou. Pokud máte čas, určitě se tam zastavte a chvíli poseďte. Nádherná je ale i zvenku.

Nedaleko za nimi se nachází veřejné lázně. Za 40 taiwanských zlaťáků (cca 35 kč) tady můžete relaxovat. Pokud vám tedy nevadí davy lidí, protože během chladnějších dní je to jedno z nejpopulárnějších míst v okolí. Pokud máte rádi větší soukromí, anebo chcete strávit romantickou chvilku se svou polovičkou, budete si muset připlatit za privátní lázně. I tak to ale jistě bude zážitek.

3. Tamsui – romantická zátoka

Na Taiwanu je to k moři blízko odevšud, ale přímo v Taipei pláže nečekejte. Pokud ale chcete strávit krásný večer, doporučuji vyrazit k zátoce Tamsui. Je to ideální místo na večeři, protože je tam hodně pouličních stánků. Street food si pak můžete vychutnat s pohledem na řeku a nádherné hory na protější straně.

Pokud však máte rádi také historii či architekturu, určitě nezmeškejte budovy z dob španělské a portugalské kolonizace. Poblíž je i zachovalý a veřejnosti přístupný japonský domeček.

4. Sloní hora – Xiangshan

Pokud vás ještě nedostihl jetlag, sedejte na MRT a nechte se odvést na konečnou na opačné straně města. Sloní hora Xiangshan bývá večer hojně navštěvovaná a není se čemu divit. Každý si chce z Taipei odvézt slavnou fotku mrakodrapu Taipei 101.

V okolí Taipei se nachází další zajímavá místa, která jsou snadno časově i cenově dostupná místa hromadnou dopravou z Taipei. Rozhodně se vyplatí je navštívit, protože po hodinové jízdě se často ocitnete v úplně jiném světě. 

5. Národní park Yangmingshan

Hned vedle centra se nachází národní park nazývaný Yangmingshan. Výlet tam klidně spolkne celý den a dá se tam snadno ztratit (ověřeno). Autobusem z Taipei dojedete na hlavní terminál přímo v parku, odkud odjíždějí autobusy do různých jeho částí. Dá se ale i jít pěšky. Počasí je zde proměnlivé a hory se často halí do mlhy. Jasno jsem měl pouze jednou z 5 pokusů, ale jakožto milovník mlhy nelituji.

Cesta do fantazie – Jiufen

Jiufen je asi nejznámější turistické místo na Taiwanu. Jednak díky snadné dostupnosti z Taipei, ale i díky své kráse. Japonského režiséra Hajao Mijazakiho prý tohle místo inspirovalo při tvorbě animovaného filmu Cesta do fantazie. Vlastně se tady budete cítit spíš jako v Japonsku i díky tomu, že všude okolo je slyšet japonština.

Úzké uličky sice ztrácí něco ze svého kouzla pod návalem turistů, ale přesto stojí za návštěvu. Na osvěžení doporučuji arašídovou zmrzlinu balenou v jakési palačince. 

Pokud chcete mít Jiufen sami pro sebe, jeďte tam za špatného počasí. To se mi jednou „povedlo“, ta atmosféra byla sice neskutečná, ale do Taipei jsem se v noci vrátil totálně zmáčený. A nemohl jsem si samozřejmě dát ani tu arašídovou zmrzlinu, protože obchůdky byly zavřené.

Hory okolo Jiufen

Jiufen je, dá se říct, horská vesnička. Vrcholků je v docházkové vzdálenosti několik. Výstupy to většinou nejsou náročné a nahoru vedou schody. Pokud chcete uniknout davům z uliček, je to jasná volba.

 

Po cestě do Jiufen nevynechejte Pingxi – vesničku lampionů

Vesnička Pingxi má rozhodně kouzlo. Známá je ale především proto, že se zde vypouštějí lampióny. Na první pohled to vypadá idylicky, ale stačí se vydat na procházku k nedalekému vodopádu a uvidíte nějaké popadané v řece. Nemluvě o tom, kolik jich končí kdesi hluboko v džungli anebo v moři. Takže prosím, nedělejte to.

Vesnice kmene Ayatal a hot springs Wulai

dafa

 

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: