Proč nefotit opice a co vidět v Kaohsiungu

Proč nefotit opice a co vidět v Kaohsiungu

Pár rad začínajícím fotografům, kteří se chystají do exotické přírody a také pár tipů, kam se podívat ve městě Kaohsiung.

 1. Opičí hora Caishan

Proč se téhle bývalé vojenské oblasti, dnes národnímu parku, přezdívá Opičí hora, je jasné od samýho začátku. Nade mnou proletí skupina neslyšně jak ninjové skupina opičáků. Záhlednu jen stín. Pak uslyším mocnou rány, jak postupně dopadnou na plechovou střechu na druhé straně cesty. Civí na mě jako by mi říkali: „Tady seš v našem revíru, chlapečku.“

Instinktivně jsem se zastavil a trochu přikrčil, jak nade mnou prolétli. A tři strejdové, se kterými jsem sem přijel, se mi teď smějí. Vysvětluju jim, že tohle je poprvé, co vidím opice takhle volně v přírodě. „Tady jich být ještě hodně,“ vysvětluje mi lámanou angličtinou jeden z nich, ten který dnes bude fungovat jako tlumočník.

Mám z opic trochu strach. Viděl jsem kdysi nějakej dokument, jak tě i takovýhle malinkatý (cca 60-70 cm) opičky můžou nebezpečně pokousat. Postarší tetka, co tu prodává v krámku, je na ně zvyklá. Jakmile se přiblíží, že by snad chtěli něco bez zaplacení koupit, vezme klacek a žene je pryč. Tohle já bych si rozhodně nedovolil.

Pokračujeme po dřevěných schůdcích mezi stromy do kopce. „Hora“ má jen asi dvě stě něco metrů, ale pokud nemáte čas vyjet do opravdových hor anebo máte v Kaohsiungu den nazbyt či milujete opice, rozhodně se sem vyplatí zajet. Z centra je to autem snad pět minut a dá se sem dojít v pohodě i pěšky. Strejdové sem prý chodí každý měsíc alespoň jednou. Zkušeně mi podávají ručník, který si mám hodit přes krk či uvázat kolem krku, kdybych se náhodou zapotil.

2. Ostrov Cijin

Je jen asi pět minut od pevniny. Z jedné strany se tam dá dojet tuším tunelem, z té druhé stačí vzít za 15 korun trajekt. Ten především o víkendech bývá narvaný k prasknutí.

Ostrov nabízí pěknou pláž, kde však bylo koupání zakázáno. Trh s jídlem a restaurace s mořskými specialitami. Pokud nespěcháte, můžete navíc vylézt na menší kopec, odkud je nádherný výhled. Já po cestě potkal pána z Japonska.

„Hele, nevíš, jak dlouho to trvá až nahoru?“ zasýpal na mě v ósackém nářečí.

„Myslím, že už moc ne, tak 5 minut.“

„Jo jo, tak to snad zvládnu,“ usměje se a pokračuje ve výstupu. Prohodíme ještě pár slov, ale co mě překvapí, že on vůbec není překvapený, že v cizí zemi natrefí na Evropana, který je schopen se s ním japonsky bavit. Jaký to kontrast s tím, když v Japonsku pozdravíte: „Konničiwa,“ a lidi jdou málem do kolen.

3. Metro

Metro samo o sobě je zážitek. Připadal jsem si občas jako v cyberpunkovém světě nebo naopak jako za socialismu u nás. Nikde ani noha, tvrdé plastikové sedačky.

Kaohsiung se navíc pyšní nejkrásnější stanicí – Formosa Boulevard. Ani tam nemusíte nutně vylézt ven, stačí vystoupit z vozu a jí se podívat na Dome of Light. Neočekávejte zázrak, ale stojí to za to.

4. Love river

Upřímně, tohle bylo napoprvé velké zklamání. Nikterak pěkná řeka, socha draka, mrakodrapy kolem. Můžete ale narazit na pouliční umělce, stánky s jídlem a pro místní je to zkrátka asi místo, kam zajít, pokud chcete večer po práci vypnout.

Později jsem se ale do okolí řeky zamiloval, když jsem se podél ní procházel víc ve vnitrozemí. Lemovaná rozkvetlými barevnými květinami a parky. Chápu, že to není něco, co musíte vidět, pokud jste v Kaohsiungu na 2 dny, ale pokud máte času víc a chcete jen relaxovat, rozhodně doporučuji.

Jednou jsem při procházce potkal v nedalekém supermarketu i dva Čechy. Netuším, jak vypadá typický Čech, ale o těchhle dvou jsem to tušil na první pohled, aniž bych slyšel, jak se baví. Asi šestý smysl. Když jsem je nedlouho poté viděl, jak se dohadují, které pivo koupit, bylo mi jasno.

5. Night market

Kde jinde zakončit výletování než polechtáním chuťových buňěk na night marketu. A je vlastně skoro jedno, na který natrefíte. Já osobně doporučuji smradlavé tófu se zelím, jak ho poznáte? Až budete mít pocit, že někde smrdí kanál, rozhlédněte se okolo. Většina cizinců ho prý nemusí, já si ho zamiloval a získal jsem si tím srdce mých zdejších přátel.

 

Pryč z Kaohsiungu

Pro ty, co by nechtěli zůstávat jen v Kaohsiungu, doporučuji:

  1. Kenting – nejjižnější cíp ostrova, byť je znám jako plážové letovisko, je tam toho k vidění mnohem víc. Věřte mi, strávil jsem tam měsíc. Ráj pro cyklisty. Z Kaohsiungu jezdí bus a spousta minivanů.
  2. Tainan –  asi 15 minut šinkansenem. Prý historické město, já viděl jen pevnost po Evropanech. Každý Taiwanec vám ale řekne, že se tam nejlépe vaří.
  3. Ostrov Xiao Liu Qiu (Malé Rjúkjú) – nakonec jsem tam nejel, ale údajně je tam spousta korálů a je to tedy ideální na šnorchlování. Za pár korun tam můžete strávit noc v kempu
  4. Motýlí údolí – Pokud natrefíte na sezónu motýlů, je to prý nádhera, jinak se kamarádi divili, co že to tam chci vidět. Můžete přespat v hostelu u původních Taiwanců, což může být zážitek sám o sobě.

A komu je tohle všechno málo, tak se podívejte na tripadvisor, kde je ještě spousta dalších tipů

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: